V Řepích se jel úvodní závod Strabag Českého poháru horských kol

Členové pořádajícího klubu NUTREND Specialized Racing Jiří Chyba a Tomáš Tlamka si vedli velmi dobře v úvodním závodě Strabag Českého poháru horských kol v pražských Řepích.

Jiří Chyba v závodě kategorie Masters vybojoval druhé místo a kadet Tomáš Tlamka, který se do závodu Českého poháru horských kol vrátil po roční přestávce zaviněné zdravotními potížemi, velmi dobré páté místo.

V elitních kategoriích, stejně jako minulý rok kralovali olympijský vítěz z Londýna a stříbrný medailista z olympijských her v Riu Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing XC) a Karla Štěpánová (N1 BMC Team). Závod se jel za krásného počasí a sledovalo ho množství diváků, kteří byli svědky zajímavých a dramatických závodů.

Na muže čekalo osm okruhů a prakticky od začátku to byl souboj dvojice nejlepších českých jezdců z posledních let Kulhavého a Jana Škarnitzla (Mitas Trek). Zpočátku se s touto dvojicí drželi ještě Matěj Průdek (GAPP System – Cabtech MTB racing team), Tomáš Paprstka (Expres CZ Scott Team Kolín) a polský závodník Marek Konwa (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB).

V polovině závodu ale nestačili na strojivé tempo vedoucí dvojice, která v těsném závěsu spolu vydržela až do závěrečného kola. V jeho druhé polovině  Kulhavý učinil závěrečný nástup a dojel si jasně pro prvenství.

O třetí místo se ale odehrála velká bitva. Postupně se na Průdka dotáhl Mexičan Jose Ulloa Arevalo a český reprezentant a olympionik Ondřej Cink. V závěru měl nejvíce sil Cink, který se tak rázně vrátil do české špičky, Arevalo skončil čtvrtý a síly opouštějící Průdka jej srazily na páté místo.

„Trať v Řepích je krásná, technická. S Honzou se mi závodí dobře, víme jak kdo jezdí a já se spolehl na závěr a vyšlo to,“ říkal v cíli spokojený vítěz. A Škarnizl přidal. „Jarda mi v závěru unikl pro mé vyčerpání. Poslední dvě kola jsem toho měl dost. V samém závěru jsem udělal chybu a on toho dokázal mistrně využít, ale za druhé místo jsem rád.“

Závod žen byl hned od startu jasnou záležitostí Štěpánové. Ta již v cíli prvního kola měl náskok 19 vteřin před Jitkou Škarnitzlovou (GAPP System – Cabtech MTB racing team), který si prakticky celý další průběh závodu kontrolovala. Stejně tak Škarnitzlová druhé místo, ale o bronz si to rozdaly dvě závodnice U23 Barbora Průdková (Head Pro Team) a Jana Czeczinkarová (Mitas Trek). Spolu jezdily prakticky tři kola, ale pak Průdková svoji soupeřku setřásla a do cíle před ní dojela s jasným náskokem.

„Zdejší trať mám moc ráda, bydlím nedaleko, jsem na ní doma. Stále mě však limituje rameno po zranění, ale jsem ráda, že zimní dřina přinesla vítězství. Loni jsem zde měla špatný start, letos jsem si to pohlídala a s formou jsem spokojená,“ řekla Karla Štěpánová.

Celý sobotní den byl věnován dětským závodům na kterých startovalo více než 500 závodníků, kteří tak zahájili svůj Český pohár MINIME horských kol. Závody zahájil závod odrážedel na kterých závodí děti do tří let a postupně následovaly závody všech dětských kategorií až po závěrečné závody žáků. Nutno dodat, že děti závodily v neméně bouřlivé a emotivní divácké kulise a v krásném počasí, jako v neděli závodníci dospělých kategorií.

Výsledky kategorie Elite:

Muži:

 1. Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing XC) 1:23:49
 2. Jan Škarnitzl (Mitas Trek) +11
 3. Ondřej Cink (Primaflor Mondraker Rotor Team) +1:27
 4. Jose Ulloa Arevalo (Mex./Conade Code GTO Cadencia.MX) +1:32
 5. Matěj Průdek (GAPP System – Cabtech MTB racing team) +2:03
 6. Marek Konwa (Pol./Volkswagen Samochody Użytkowe MTB) +2:55.

Ženy:

 1. Karla Štěpánová (N1 BMC Team) 1:14:34
 2. Jitka Škarnitzlová (GAPP System – Cabtech MTB racing team) +25
 3. Barbora Průdková (Head Pro Team) +1:27
 4. Jana Czeczinkarová (Mitas Trek) +2:25
 5. Janka Keseg-Števková (SR/Outsiterz) +2:37
 6. Magdalena Zielinská (Pol./UKS Sokol Kety) +3:34.