Velký rozhovor se světovou juniorskou jedničkou – Barborou Průdkovou!

Minulý rok touto dobou ji znal jen málokdo. Byla sportovně nadanou dívkou, ale bez výraznějších sportovních úspěchů. V lednu roku 2014 se stala členkou týmu Nutrend Specialized Racing a sezónu 2014 ukončovala jako jedna z nejúspěšnějších juniorek světa, vyhrála celkově Světový pohár horských kol, je Olympijskou vítězkou her mládeže z Nanjing, vévodila světovému juniorskému rankingu UCI… Řeč je o cyklistce Barboře Průdkové.

etapa_4_013

  1. Barčo, máš za sebou úvodní závody v kategorii žen a hned v hvězdné konkurenci, jaké máš aktuální pocity?

Ano mám je za sebou. Pocity mám smíšené. Myslela jsem, že to nebude tak moc těžké, ale jako vážně! Ty holky jezdí opravdu strašně rychle a je těžké se s nimi ze začátku sezony udržet. Když jsem viděla startovku, tak jsem si říkala ze srandy, proč nezačít v kategorii žen v té nejtěžší konkurenci, ale pak jsem si řekla, že stejně později s nimi budu muset startovat, tak jsem se s tím poprala. Na druhou stranu mám pořád velké rezervy v tréninku! Byla to pro mě obrovská zkušenost! Myslím, že na to mám jezdit s nimi ve předu jen si musím zvyknout na rychlost a trochu si odpočnout. Jeli jsme to totiž z plného tréninku.

  1. V tomto roce maturuješ, budeš usilovat o přijetí na vysokou školu, jak se ti daří skloubit studium a vrcholový trénink?

Ano v tomhle roce maturuji a je to pro mě trochu problém, protože častokrát jsem ze školy nervóznější než před velkým závodem, nevím proč, ale je to tak. Trénink zvládám tak, jak mám napsaný, někdy si i přidám, ale psychicky na tom před maturou nejsem zrovna nejlépe 🙂 Maturita je v květnu, možná mě to na závodech lehce ovlivní, ale zase takový problém to není. A navíc se potom budu moct soustředit jen na kolo a to je velká motivace to zvládnout.

Sunhine Cup_stojka

  1. Jak vypadá tvůj předzávodní den – co snídáš, jaké užíváš doplňky sportovní výživy před závodem?

Moje předzávodní dny se moc neliší od normálních až na stravu! Třeba vůbec nejím jogurty a mléčné výrobky, a také využívám více doplňků od Nutrendu, které mi velice pomáhají!
Letos si pomalu vytvářím závodní model dne, protože mám závody o půl hodiny delší.
Snídám většinou něco sladkého( chleba s medem nebo vločky zalité horkou vodou) Po snídani si většinou dávám Antigramp a Vitamín C od Nutrendu. Zhruba dvě a půl hodiny před závodem jím NUTREND kaši s banánem nebo Voltage tyčinku. Hodinu před závodem je na řadě rozjetí. Pak následuje mazání noh od trenéra a ještě ho vždycky úkoluji, co mi ve kterém kole má podat. Má to se mnou těžké. Těsně před závodem si dávám Magnesium. Hned po závodě se vyjíždím tak 40 minut a u toho piji Regener, který mi trenér vždycky připraví:) Pak už jen fandím klukům v jejich závodě nebo odpočívám 🙂
 

  1. Jsi známá tím, že vždy na závod dáváš trenérovi do depa svůj speciální bidon, různě popsaný. Co je na něm napsáno a jaký nápoj ukrývá?

Jo jsem docela pro srandu, když mám asi 4 talismany, bez kterých není možné zajet dobře závod:) Jeden z nich je zrovna bidon. Speciálně vyrobený na každý závod! Většinou tam mám jméno, hodně smajlů a nějaké malůvky.To je bidon, který vyhazuji při podávání trénérovi zpět v depu, ale potom mám bidon, na který píšu moto např: NIKDY SE NEVZDÁVEJ! A ten pokračuje se mnou v závodě 🙂 V bidonu mám nejraději Isodrinx (zvykla jsme si na příchuť natural) s Gutarem! V posledních závodech zkouším Turbo, to jsem dřív neužívala a vůbec to není špatné.  

Sunhine Cup_Bára2

  1. Jaké prostředky sportovní výživy užíváš po závodě a během tréninku?

No sportovní výživu od Nutrendu používám dost.:) Dřív jsem to vůbec neřešila. Pila jsem vodu se šťávou a jedla tatranku… Jenže po přestupu do nového týmu, mám možnost využívat Nutrend stravu a je to mnohem lepší!! Něco mi sedí a něco zase ne! Třeba neužívám Profidrinx, ale bez Isodrinxu si nedovedu trénink a závod už ani představit! Jím hodně tyčinky Voltage a Wellnes, které tým objednává pouze pro mě a také kaše. Během závodu piji Gutar. Po závodě a tréninku Regener! Někomu se to může zdát jako nesmysl, ale určitě i tohle ovlivnilo mé závodní výsledky. Jsem velmi spokojená, že mám možnost tohle využívat!
 

  1. Jaké jsou tvé cíle pro tento rok?

Mé cíle pro rok 2015 nejsou malé! Nikdy si nedávám lehké cíle:) Chtěla bych hlavně zvládnou školu, a proto budou ze začátku sezony výsledky ovlivněny tímto! Ale chtěla bych letos jezdit ve světové desítce v kategorii do 23 let. Aspoň jednou se umístit do top 5 a jezdit do pátého místa v ČP žen! Také bych chtěla dokázat vyhrát MČR. Měla bych třetí titul v řadě, to se mi ještě nepovedlo, vždycky mi to třetí tok někdo překazil:)

  1. Od roku 2014 jsi členkou týmu Nutrend Specialized Racing. Před tvým příchodem tě znal jen málokdo, neměla jsi na svém kontě výraznější sportovní úspěchy. Během jediného roku jsi se stala jednou z nejúspěšnějších juniorek světa, vyhrála jsi celkově Světový pohár, jsi Olympijská vítězka her mládeže z Nanjing, končila jsi sezónu jako světová jednička rankingu UCI… Od ledna je v týmu Nutrend Specialized Racing také tvůj mladší bratr Matěj. I on je nadaný, ale na své větší sportovní úspěchy teprve čeká. Nyní má za sebou velmi tvrdou podzimní a zimní přípravu s týmem a hned v úvodních závodech sezóny na Kypru překvapil svou vysokou výkonností. Co myslíš, může napodobit úspěch své slavné sestry?

Na tuhle otázku je velice těžké odpovědět, protože bráchu mám moc ráda a jako sestra bych si hodně přála, aby byl ještě lepší než já. V chlapeckých kategoriích je velice těžké se prosadit. S bráchou jsem vlastně neustále a on sám by si to přál a dělá pro to opravdu všechno. Také obětoval alpské lyžování a už nezávodí, protože pochopil, že to není sranda jezdit se světovou špičkou. On ale od mala chtěl být cyklista. To já měla být lyžař a on cyklista 🙂 Nakonec lyžoval déle brácha. Myslím, že je určitě schopen být v cyklistice úspěšný. Hodně vyspěl a má také nové a obrovské zkušenosti z tréninků, které mohl jezdit s Jardou Kulhavým nebo Jiřím Ježkem. Taky nikdy tolik přes zimu netrénoval, začínal v dubnu a stejně jezdil ve světě do patnáctého místa a v ČR na bednu. Je to také velký dříč, a protože s ním jezdím sem tam na trénink, vidím, jak ohromně se zlepšuje. Má ideální postavu a sílu z lyžování, a proto si také myslím, že o něm ještě hodně uslyšíme. Vždycky mu krůček chyběl, ale teď se opravdu zlepšuje každým dnem a můžu říct, že jet s ním nyní na trénink… No tak to už musím být v hodně dobré kondici, aby to pro něj mělo aspoň trochu smysl!

Foto: Michal Červený, www.michalcerveny.com

etapa_4_010 /div>